Multiroom – centrum Twojej domowej rozrywki

system multiroomNazwa "multiroom" jest obecnie spotykana dość powszechnie – prawdopodobnie większość z nas przynajmniej trochę ją kojarzy. Z drugiej jednak strony mało kto wie o tym, czym w ogóle jest multiroom i dla kogo przeznaczone są tego typu technologie.

Jak łatwo można się domyślić patrząc na samą tylko nazwę, multiroom jest systemem dźwiękowym przeznaczonym do użytkowania w kilku różnych pomieszczeniach równocześnie. Większość z nas posiada w swoim domu mnóstwo różnych urządzeń przeznaczonych do odtwarzania dźwięku: odtwarzacze CD, BluRay, DVD, streamery, czytniki plików, wzmacniacze, głośniki i wiele innych. System multiroom jest propozycją przede wszystkim dla osób, które chcą na co dzień korzystać w pełni z funkcjonalności tego typu rzeczy i jednocześnie ukryć je przed swoim wzrokiem, uważając, że nie pasują one do wystroju naszego mieszkania.

System taki przy odpowiednim przygotowaniu może być naprawdę niesamowitą rzeczą. Wyobraźmy sobie tylko, że zaraz po obudzeniu w naszej sypialni zaczyna grać ulubiona, dająca nam dobry humor muzyka. Wystarczy tylko jeden przycisk na pilocie, aby natychmiast wyłączyć muzykę w tym pomieszczeniu i przenieść się z nią na przykład do łazienki lub kuchni. Co więcej, możliwe jest odtwarzanie różnych rzeczy w poszczególnych pomieszczeniach, co powinno być bardzo istotne szczególnie w przypadku, gdy każdy domownik ma swój własny gust. Sprawia to, że nie będzie dochodziło do żadnych konfliktów w kwestii wyboru muzyki, jaka ma być odtwarzana w domu – każdy może ją po prostu dostosować do swoich własnych preferencji. Wielką zaletą takich systemów jest również to, że cały dźwięk dobywa się tutaj z niewidocznych, ukrytych przed naszym wzrokiem głośników; wszystkie urządzenia służące do jego odtwarzania również są schowane w przeznaczonym do tego pomieszczeniu. Oczywiście, każdy użytkownik ma w dowolnym momencie pełen dostęp do wszystkich jego funkcji – odbywa się to chociażby za pomocą zwykłego pilota. Sama idea multiroomu powstała w Stanach Zjednoczonych, ale w bardzo krótkim czasie udało się jej zdobyć naprawdę ogromną popularność w wielu innych krajach świata – patrząc na jej niezwykłe zalety naprawdę trudno się temu dziwić.

multiroomMultiroom doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach, w których stawiamy przede wszystkim na designerski, minimalistyczny styl; zazwyczaj elementy takie jak właśnie duża ilość sprzętu grającego nie są tam szczególnie mile widziane. Decydując się na taki system mamy pewność, że wszystkie głośniki będą schowane przed naszym wzrokiem i ani trochę nie wpłyną na wygląd danego pomieszczenia. Jeżeli chcemy zastosować w swoim domu taki system, to najlepiej będzie zaplanować go już na etapie projektowania całego budynku. Innym dogodnym momentem jest gruntowny remont czy urządzanie danego miejsca na nowo – warto pamiętać o tym, że przygotowanie takiego systemu wymaga często niemałych nakładów pracy. Mimo wszystko jednak koszty mogą być tutaj znacznie niższe, niż wydaje się na pierwszy rzut oka.