Jak maksymalnie efektywnie rozmieścić kolumny?

rozmieszczenie kolumn w domuGdy zastanawiamy się nad tym, jak najlepiej ustawić kolumny, powinniśmy mieć świadomość tego, że kwestie związane z tym zagadnieniem bywają rozpatrywane nie na jednej, ale na dwóch płaszczyznach. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad wyborem rodzaju konfiguracji, w dalszej zaś – nad optymalizacją położenia w ramach wybranego modelu. Gdy więc koncepcja została już wybrana, problem wcale nie został rozwiązany. Przeciwnie, można odnieść wrażenie, że dopiero teraz zaczyna się nam on dawać we znaki. Nie można zresztą ukryć tego, że oba zagadnienia są ze sobą dość ściśle powiązane, niekiedy okazuje się więc, że niepowodzenie optymalizacji skłania przede wszystkim do zmiany ustawienia.

Kolejny problem, z którym powinniśmy się liczyć wiąże się z tym, że w pewnym momencie zalecenia związane z optymalizacją ustawienia tak kolumn, jak i miejsca dla słuchaczy zaczynają się komplikować. Ich odbiorą musi liczyć się z koniecznością stosowania procedur, dla których charakterystyczny jest dość wysoki stopień komplikacji, a w dalszej kolejności również – czasochłonnych eksperymentów. Zdecydowana większość użytkowników sprzętu audio nie zamierza jednak poszerzać grona audiofilów i nie posiada ani odpowiedniej wiedzy, ani sprzętu pomiarowego. Warto więc uspokoić wszystkich zainteresowanych, istnieje bowiem także zestaw porad podstawowych, które dość łatwo można zastosować w praktyce i które dotyczą nie tylko wyboru idealnego miejsca dla samych kolumn, ale również satysfakcjonującego miejsca do odsłuchu.

Porady te mogą okazać się niewystarczające dla osób o szczególnie wysokich wymaganiach, są jednak w stanie uchronić użytkownika sprzętu audio od najczęściej powtarzających się błędów. Najważniejsza zwraca uwagę na to, jak ważna jest dbałość o symetrię pracy kolumn. Oczywiście, nie musi być to wcale symetria w ścisłym znaczeniu tego słowa, znacznie ważniejsze wydaje się bowiem to, że obie kolumny powinny pracować w zbliżonych do siebie warunkach akustycznych. Jeśli zatem obie kolumny znajdują się w pewnej odległości od ścian, zróżnicowanie wspomnianych odległości nie powinno być dla nikogo problemem. Sytuacja komplikuje się w momencie, w którym odległość kolumn od ściany jest mniejsza niż 150 centymetrów, w takiej sytuacji bowiem konieczne jest dokonanie korekty.

akustyka w pomieszczeniuCo ciekawe, problematyczna może być również sytuacja, w której ściany, w pobliżu których znajdują się kolumny, różnią się znacząco z uwagi na swoje właściwości. Złamanie zasady symetrii może być dość bolesne w istotny sposób pogarszając stereofonię. Kolejnym krokiem jest troska o symetrię otoczenia miejsca odsłuchu. I tutaj nie trzeba zalecenia tego traktować dosłownie, warto jednak zwrócić uwagę na to, czy kształt, wystrój i wyposażenie pomieszczenia nie przyczynią się do wystąpienia silnego zróżnicowania dźwięków. Warto też pamiętać, że w każdym pomieszczeniu mamy do czynienia z miejscami wyjątkowo mało atrakcyjnymi wówczas, gdy w grę wchodzi akustyka. Doświadczenie podpowiada już choćby to, że miejsce odsłuchu nie powinno znajdować się w ½ lub ¼ wymiaru pomieszczenia.