Co wybrać – kino domowe czy dwukanałowe stereo?

kino domowe czy stereoW przypadku bardziej zaawansowanych i doświadczonych użytkowników sprzętu audio nie istnieją raczej większe problemy z wyborem odpowiednich dla siebie produktów tego typu – osoby takie mają zwykle bardzo ściśle określone potrzeby i wymagania, zatem zwyczajnie wiedzą, czego szukają. Sprawia to, że w takich sytuacjach praktycznie jedyną kwestią jaką trzeba się martwić są nasze możliwości finansowe. Nieco trudniejsze zadanie mają tu osoby początkujące, które potrzebują zwykle odpowiedzi na wiele różnych pytań.

Podstawową kwestią jest wybranie pomiędzy dwukanałowym systemem stereo a kinem domowym – wbrew pozorom, odpowiedź nie jest wcale taka prosta. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jedynym słusznym rozwiązaniem jest obecnie zakup kina domowego, bowiem takie rzeczy cieszą się po prostu ogromną popularnością. W rzeczywistości jednak popularność ta może być spowodowana jedynie swego rodzaju "modą", która niekoniecznie musi oznaczać, że takie systemy faktycznie są lepsze. Aby podjąć faktycznie słuszną decyzję musimy zatem poświęcić nieco czasu na dokładne zapoznanie się z tego typu rozwiązaniami i poczytanie o ich najważniejszych wadach oraz zaletach. Takie rozważania najlepiej będzie zacząć od zapoznania się z kwestią odtwarzania muzyki na tego typu sprzęcie. Od wielu już dekad w przemyśle muzycznym nagrania dwukanałowe posiadają praktycznie niepodzielną władzę, i raczej nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych czasach miało się to zmienić. Oczywiście, do czasu do czasu pojawiają się argumenty mówiące, że nagrania wielokanałowe prędzej czy później wejdą do powszechnego użytku, dzięki czemu kino domowe można potraktować jako bardzo "przyszłościowy" zakup. 

dwukanałowe stereoW rzeczywistości jednak nawet jeśli do tego dojdzie, to mówimy tu raczej o naprawdę odległej przyszłości – na tyle odległej, aby kupowanie kina domowego jedynie z tego powodu było na ten moment zwykłą stratą pieniędzy. Jeśli zatem zamierzamy odtwarzać wyłącznie dwukanałowe nagrania, to w zupełności wystarczy nam po prostu dwukanałowy sprzęt. Istnieją co prawda technologie, które na podstawie takich nagrać mogą tworzyć wielokanałowe zapisy; w rzeczywistości jednak nie są one jeszcze tak powszechnie dostępne, przez co nie każdy może z nich swobodnie korzystać. Wszystko to sprawia, że kupowanie systemów kina domowego wyłącznie z myślą o odtwarzaniu muzyki można uznać za zwykłą stratę pieniędzy. Za podobną cenę kupimy znacznie lepszy system dwukanałowy, który zapewni nam wysoką jakość dźwięku. Kino domowe jest oczywiście dobrą propozycją dla miłośników filmów, bowiem duża liczba kanałów stanowi tutaj niewątpliwą zaletę.