DAC ze wzmacniaczem słuchawkowym iBasso DC01 - mały gigant wielkiego dźwięku

Przenośne urządzenia zewnętrzne, których zadaniem jest poprawa jakości dźwięku smartfonów, tabletów i laptopów, są opracowywane przez różne firmy od wielu lat. Istnieje wiele przetworników cyfrowo-analogowych/wzmacniaczy słuchawkowych o różnych rozmiarach, charakterystykach i sposobach podłączenia. Ale nawet jeśli taki przetwornik cyfrowo-analogowy/wzmacniacz ma wielkość dysku miniaturowego, jego przewodowe połączenie na przykład ze smartfonem może być niewygodne, zwłaszcza podczas aktywnego korzystania z samego telefonu. Zupełnie inną sprawą jest umieszczenie miniaturowego przetwornika cyfrowo-analogowego/wzmacniacza bezpośrednio na przewodzie adaptera podłączanego do telefonu. Ponadto wiele dzisiejszych smartfonów nie może pochwalić się muzykalnością, nie mają też standardowego wejścia słuchawkowego 3,5 mm.

Najwyraźniej firma iBasso postanowiła wykorzystać atut, czyli upiec wiele pieczeni na jednym ogniu, wypuszczając na rynek wzmacniacz słuchawkowy DAC iBasso DC01 w formie kabla. Na pudełku widnieją nie tylko napisy HiRes, PCM 32/384, DSD 256x, AK 4493EQ, ale także DC01 podłącza się przez USB C (dostępna jest przejściówka na USB A), oferując zbalansowane połączenie słuchawkowe. Na oficjalnej stronie iBasso poświęconej modelowi DC01 widnieje ambitne hasło: "W dążeniu do perfekcji". Przyjrzyjmy się bliżej modelowi iBasso DC01.

Specyfikacja:

  • - Układ przetwornika cyfrowo-analogowego: AKM AK4493Q;
  • - THD + N: <0,001% (obciążenie 32 Ohm, 1,2 V);
  • - Napięcie wyjściowe: 1,9 V (obciążenie 32 Ohm);
  • - Moc wyjściowa: 113 mW przy 32 omach;
  • - Charakterystyka częstotliwościowa: 20 Hz - 40 kHz +/- 0,5 dB;
  • - PCM: do 32 bitów / 384 kHz;
  • - DSD: natywny sygnał DSD do 256x;
  • - Masa: 11 g;
  • - Długość: 120 mm.

Pakowanie i łączenie w pakiety

Urządzenie iBasso DC01 dostarczane jest w niewielkim białym kartonowym pudełku (8,5x7,5 cm), z drugim pudełkiem w środku, w którym znajduje się sam przetwornik cyfrowo-analogowy, przejściówka z USB C na USB A oraz niewielka instrukcja obsługi w języku angielskim i chińskim. W zestawie nie ma żadnych innych akcesoriów (takich jak etui, np. Hidizs Sonata HD DAC II, czy inne adaptery). Obudowy przetwornika cyfrowo-analogowego, złącza USB typu C i adaptera są wykonane z niemalowanego aluminium. Jak podaje iBasso, do budowy DC01 wybrano 8-żyłowy przewód audiofilski, charakteryzujący się czystą transmisją sygnału i trwałością (o wyglądzie miedź/srebro-miedź).

Projektowanie i ergonomia

Konstrukcja iBasso DC01 przypadła mi do gustu. Na jednym końcu kabla znajduje się złącze USB typu C, a na drugim obudowa przetwornika cyfrowo-analogowego o ciekawym kształcie (końcówka ma kształt kropli). Na obudowie znajduje się naklejka HiRes oraz dwie linie wyrytych napisów iBasso DC01; PCM 32/384, DSD 256x. Wymiary samego przetwornika cyfrowo-analogowego wynoszą około 37x13 mm.

Obudowa ma wyważone gniazdo słuchawkowe 2,5 mm, obok którego znajduje się dioda LED (świecąca na niebiesko podczas pracy). Długość kabla podłączonego do mojego egzemplarza wynosiła 11 cm, waga 10,4 g.

Funkcjonalność

Urządzenie iBasso DC01 ma dwie podstawowe opcje użytkowania - ze smartfonem oraz z laptopem/komputerem jako zewnętrzna karta dźwiękowa. Przede wszystkim należy zauważyć, że DC01 nie ma wbudowanego akumulatora i pobiera energię z urządzenia, do którego jest podłączony.

Używanie smartfonu. Z moich doświadczeń wynika, że w smartfonie Samsung A50 (odtwarzacz programowy HibyMusic) podczas słuchania formatów flac i DSD64 przy 40% głośności przez DC01 bateria telefonu rozładowała się o 4% w ciągu 30 min; przy plikach mp3 rozładowała się o 3%. (W miarę możliwości wyłączano różne aplikacje, połączenia i procesy działające w tle w smartfonie). Oczywiście dane dotyczące zużycia baterii mogą się znacznie różnić w przypadku innych smartfonów.

Urządzenie DC01 nagrzewa się zauważalnie podczas pracy. Na stronie internetowej iBasso dostępne jest narzędzie DC01 UAC Volume (plik ark), które po zainstalowaniu na urządzeniach z systemem Android umożliwia regulację głośności wyjściowej DC01. Przed otwarciem odtwarzacza najpierw pojawia się ekran DC01, na którym należy wyregulować głośność urządzenia.

Podłączenie urządzenia iBasso DC01 do notebooka z systemem Windows 10 przebiegło bezproblemowo - urządzenie zostało natychmiast rozpoznane i rozpoczęło pracę. W przypadku wcześniejszych wersji systemu Windows należy pobrać sterowniki z oficjalnej strony internetowej iBasso. Przy pierwszym podłączeniu do laptopa głośność DC01 jest automatycznie ustawiana na 100% (dla mnie wystarczające było 10%), więc należy zachować ostrożność, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Głośność, którą ustawiłem przy pierwszym podłączeniu DC01 do notebooka, została automatycznie zapamiętana i przy kolejnym podłączeniu była taka sama jak poprzednio (w moim przypadku 10%).

W ramach eksperymentu próbowałem podłączyć iBasso DC01 do odtwarzaczy z gniazdem USB typu C, aby uzyskać inny dźwięk i zbalansowane złącze. Podłączenie DC01 do Fiio M6 nie sprawiło żadnych problemów, ale podłączenie go do Shanling M2S już tak (być może DC01 jest przeznaczony dla graczy z systemem Android OS).

Dźwięk

Jak wspomniano powyżej, iBasso DC01 ma tylko 2,5 mm zbalansowane wyjście słuchawkowe. Należy zauważyć, że deklarowane 113 mW przy obciążeniu 32 Ω nie jest w stanie zapewnić nawet wszystkich odtwarzaczy HiRes!

Do odsłuchu użyłem Samsunga A50 oraz słuchawek dokanałowych Ostry KS09 i Fiio FA1 z kablem zbalansowanym iBasso CB12s. Muszę przyznać, że zarówno kabel, jak i DC01 mają takie samo wzornictwo, co tylko korzystnie wpływa na ogólny wygląd połączenia.

Pierwszą rzeczą, którą zauważysz, jest zauważalny wzrost głośności dźwięku; domyślnie głośność wyjściowa jest ustawiona przez producenta na maksimum. Po drugie, co najważniejsze, dźwięk z DC01 jest napięty i wciągający. Nieznacznie zwiększa się szerokość sceny i separacja instrumentów oraz samego dźwięku. Bas staje się bardziej zwarty, brzmienie gitary basowej twardsze (zwłaszcza na slapie), muzyka elektroniczna zyskuje dodatkową głębię i perkusję. Instrumenty średniotonowe (gitary, fortepian, niektóre instrumenty dęte) są stosunkowo wierne, ale czasami może im brakować naturalności, ciężkości. Bardziej podobał mi się przekaz wokalu męskiego niż żeńskiego. Wysokie częstotliwości stają się nie tylko lepiej słyszalne, ale mogą również przyciągać uwagę, ponieważ są przekazywane z pewną siłą. I choć na przykład w jazzie wysokie dźwięki talerzy perkusyjnych lub wysokie dźwięki smyczków w muzyce klasycznej dodają piękna całemu krajobrazowi dźwiękowemu, to takie wysokie tony mogą być nieodpowiednie dla innych stylów (i ludzi). Ważną rolę odgrywają tu również same słuchawki. W moim przypadku Ostry KC09 był bardziej wszechstronny niż Fiio FA1. Czasami FA1 były nieco "jasne" na niektórych torach.

W rezultacie dźwięk z DC01 staje się wyjątkowy, bardziej asertywny i emocjonalny. Zarówno w przypadku niemuzycznych smartfonów, jak i notebooków ze zintegrowaną kartą dźwiękową, zastosowanie iBasso DC01 wyraźnie poprawia sytuację dźwiękową i czyni ją bardziej interesującą.

Porównanie

Jedyną dostępną mi do porównania opcją w tej samej obudowie był przetwornik Hidizs Sonata HD DAC II. Ten przetwornik cyfrowo-analogowy ma standardowe wyjście słuchawkowe 3,5 mm, jest wyposażony w ładny futerał i przejściówkę USB A do podłączenia do komputera, a przy tym jest o około 25% tańszy od iBasso DC01. Przetwornik cyfrowo-analogowy firmy Hidizs jest cały czarny, bardziej niewielki i oferuje nieco inne brzmienie. Dźwięk jest bardziej płaski, ma więcej ciała i jest bardziej poprawny w zakresie średnich tonów w niektórych utworach. DAC z iBasso ma więcej napędu, a wysokie tony są wyraźnie bardziej zauważalne niż w przypadku Hidizów. Przetwornik Hidizs Sonata HD DAC II to również doskonała opcja, która przypadnie do gustu wielu słuchaczom, a dodatkowo jest wyposażona w standardowe gniazdo słuchawkowe.

Ale czysto subiektywnie, bardziej podobał mi się iBasso DC01 pod względem emocjonalności, ogólnej wesołości i radości brzmienia. Tak czy inaczej, zarówno w przypadku przetwornika Hidizs Sonata HD DAC II, jak i iBasso DC01, jakość dźwięku była lepsza niż w przypadku korzystania ze zwykłego wyjścia słuchawkowego w smartfonie.