Na co zwracać uwagę wybierając kino domowe?

jakie kino domowe wybraćChoć kino domowe nie budzi dziś większego zaskoczenia, nie ulega wątpliwości, że w naszym kraju ciągle jeszcze jest ono zjawiskiem stosunkowo młodym. Gdy mówimy o jego dynamicznym rozwoju, zwracamy uwagę przede wszystkim na okres przypadający na początek dwudziestego wieku. Nie da się zresztą ukryć, że znajdujemy się w coraz lepszym położeniu, wiele wskazuje bowiem na to, że okres prób i błędów mamy już za sobą, a tym samym możemy liczyć na rozwiązania charakteryzujące się coraz wyższą jakością. Oczywiście, nie każde kino domowe zasługuje na taką samą uwagę, gdy zastanawiamy się nad jego zakupem, nie chcąc popełnić błędu powinniśmy więc zastanowić się nad przynajmniej kilkoma zagadnieniami. Na pierwszy plan wysuwa się analiza nie tylko kształtu, ale i kubatury oraz wymiarów tego pomieszczenia, w którym zestaw ma zostać umieszczony. O starannym wyborze odpowiedniego miejsca mówi się zresztą bez względu na to, czy nabywca decyduje się na odbiornik TV, czy też na ekran z projektorem.

Oczywiście, sytuacja nie zawsze jest jednakowo skomplikowana. Gdy w centrum naszego zainteresowania znajduje się odbiornik TV konieczne jest jedynie określenie, gdzie znajduje się centralne miejsce w salonie. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku zakupu ekranu z projektorem, chcąc uniknąć błędu dobrze jest więc skonsultować się ze specjalistami odpowiedzialnymi za tego rodzaju instalacje. Ważnym czynnikiem jest również ilość światła w pomieszczeniu, gdy jednak myślimy o doborze projektora i ekrany nie powinniśmy zapominać o tym, że duże znaczenie ma też klasa i parametry techniczne obu rozwiązań. Tu szczególnie wiele błędów popełnia się przy planowaniu wielości ekranu i tego, w jakiej odległości od projektora będzie się on znajdował, zbyt optymistyczne szacunki sprawiają bowiem, że sprzęt bardzo wysokiej klasy daje nam obraz charakteryzujący się niską jakością. To właśnie wysoka jakość obrazu jest wyznacznikiem rzeczywistego zadowolenia z kina domowego, nie można jednak zapominać o tym, że odpowiednia oprawa dźwiękowa nie ma wcale mniejszego znaczenia. Tu jednak rodzi się pytanie o to, czy konfiguracja 7:1 jest rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza, że liczba filmów z tak dużą ilością kanałów ciągle jeszcze może być określana mianem znikomej.

okablowanie kina domowegoInnym problemem związanym z instalacją kina domowego jest okablowanie, już choćby dlatego warto zaufać specjalistom, którzy podkreślają, że planowanie jest w takim przypadku niezbędne od samego początku. Warto zresztą powstrzymać się od eksperymentowania i skorzystać ze wsparcia jednej z wielu firm odpowiedzialnych za profesjonalne instalacje audiowizualne, pozwoli to bowiem na uniknięcie sporych kosztów. Gdy mówimy o najważniejszym elemencie zestawu, zazwyczaj mamy na myśli amplituder, należy przy tym upewnić się, że jest on wyposażony w odpowiednią ilość różnorodnych złącz tak dźwiękowych, jak i wizyjnych.