Na co zwracać uwagę w kontekście wentylacji sprzętu audio?

przegrzanie sprzętuGdy sięgamy po branżową prasę audio, zazwyczaj natrafiamy w niej na artykuły skierowane do hobbystów, którzy już od dawna są zainteresowani hi-fi i mieli wiele okazji do tego, aby zdobyć elementarną wiedzę na temat tego rodzaju rozwiązań. Nie można jednak zapominać o tym, że mamy również do czynienia z wieloma początkującymi użytkownikami. Ci często nie potrzebują zaawansowanej wiedzy, w pierwszej kolejności zależy im bowiem na uzyskaniu odpowiedzi na elementarne pytania dotyczące użytkowania zakupionego przez siebie sprzętu. Problemem jest przy tym zarówno łączenie i ustawianie, jak i uruchamianie sprzętu tego rodzaju. Warto zatem poznać kilka takich zasad. Jedna z najważniejszych odnosi się do konieczności zapewnienia wentylacji sprzętu.

Nie można zapominać o tym, że dla urządzeń audio charakterystyczne jest to, że wydzielają dużo ciepła, a ich wysoka temperatura jest prostą drogą prowadzącą do uszkodzenia sprzętu. Oczywiście, dziś świadomość ta charakteryzuje także producentów, którzy oferują specjalne układy zabezpieczające sprzęt przed przegrzaniem, odpowiedzialność leży jednak również po stronie użytkownika. Co zresztą wcale nie mniej istotne, o dobrej wentylacji warto pamiętać nawet, jeśli ryzyko uszkodzenia sprzętu z powodu przegrzania jest niewielkie, gdy bowiem urządzenie pracuje w wysokiej temperaturze, jego żywotność zawsze ulega skróceniu. Problem przegrzania odnosi się przede wszystkim do wzmacniaczy mocy oraz wzmacniaczy zintegrowanych, a choć inne elementy konstrukcyjne również nie są w pełni bezpieczne, z problemami związanymi z nimi mamy do czynienia bez porównania rzadziej. Już na wstępie warto więc uświadomić sobie, jak ryzykowne może okazać się ustawienie ich w miejscach, dla których charakterystyczna jest niedostateczna wentylacja.

jak dbać o sprzęt audioIdealna jest sytuacja, w której urządzenia tego rodzaju posiadają swobodne półki, półki te muszą być przy tym na tyle obszerne, aby możliwy był swobodny przepływ powietrza. Oczywiście, na większej półce urządzenia audio zawsze można ustawić obok siebie, wskazane jest jednak unikanie lokowania sprzętu w pomieszczeniach ciasnych i zamkniętych. Nie warto również ustawiać urządzeń w wieżę, takie rozwiązani utrudnia bowiem odprowadzanie ciepła. Jeśli więc urządzenia muszą być ustawiane jedno na drugim, te, które jest najcieplejsze powinno więc znaleźć się na samej górze. Oczywiście, wiąże się to z poważnymi komplikacjami, niemal zawsze urządzeniem takim jest bowiem urządzenie największe. Pogorszenie wentylacji jest zresztą zjawiskiem, z którym mamy do czynienia także wówczas, gdy sprzęt ma kontakt z miękkimi meblami tapicerowanymi.