Jak bezpiecznie użytkować sprzęt audio?

podłączenie sprzętu audioSprzęt audio jest dość wrażliwy na działanie wody, przez co musimy szczególnie uważać na tę kwestię. Prawdę tę zna prawdopodobnie większość z nas, ale mimo to często nie zwracamy uwagi między innymi na to, gdzie w ogóle ustawiamy taki sprzęt – zostawiamy go nierzadko w miejscach, w których jest stale narażony na działanie wilgoci lub nawet zalanie. Przed takimi zagrożeniami należy chronić zarówno sam sprzęt jak i końcówki kabli zasilających. Na rynku znajdziemy również urządzenia o podwyższonej odporności na wilgoć i wodę; są one oznaczane kodem IP. Niestety, w większości przypadków zwykły sprzęt przeznaczony do użytku domowego nie posiada takich zabezpieczeń, przez co musimy zdać się po prostu na zwykłą ostrożność. Z takimi zabezpieczeniami spotkamy się głównie w przypadku sprzętu z wyższej półki oraz z branży instalacyjnej.

Należy również pamiętać o tym, że sprzęt audio jest dość wrażliwy na temperaturę. Jeżeli zatem w okresie zimowym przenosimy dane urządzenie do cieplejszego pomieszczenia to musimy uważać, aby na ryzyko kondensującej się na przewodach pary wodnej. Warto w związku z tym pozostawić takie urządzenie na kilkanaście minut w "przejściowej" temperaturze, aby mogło ono się na spokojnie z nią oswoić. Bardzo ważny jest dodatkowo sposób podłączania do siebie poszczególnych urządzeń. Należy to robić przede wszystkim przy wyłączonym sprzęcie i przy zachowaniu odpowiedniej kolejności. Najpierw należy podłączyć kolumny do wzmacniacza, a następnie przewody zasilające. Przed podłączeniem przewodów zasilających należy jednak sprawdzić, czy wszystkie urządzenia są wyłączone. Najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie wszystkich urządzeń do tego samego gniazdka; lepiej jest unikać podłączania urządzeń współpracujących ze sobą do oddalonych od siebie źródeł prądu.

zabezpieczenie sprzętu audioPo prawidłowym podłączeniu do siebie wszystkich kabli i przewodów możemy przystąpić do włączania poszczególnych urządzeń. Warto przed czymś takim ustawić regulator głośności na minimum. Również przy włączaniu urządzeń koniecznie musimy zachowywać odpowiednią kolejność – podążamy tutaj za płynącym prądem w kierunku jego źródła. W przypadku wyłączania sprzętu należy stosować dokładnie odwrotną kolejność. W niektórych przypadkach dobrym pomysłem okazuje się być zastosowanie specjalnego rozgałęźnika w celu podłączenia większej ilości urządzeń. Rozwiązanie to jest dość skuteczne, choć w miarę możliwości lepiej jest tego unikać, bowiem znacznie bezpieczniej jest podłączać dwa wzmacniacze do jednego źródła prądu. Należy także unikać podłączania dwóch wzmacniaczy do jednej kolumny głośnikowej, bowiem zwykle prowadzi to do spalenia takiego sprzętu.