Beyerdynamic DT 770 PRO 250 Om

Historia

Początki serii DT 770/880/990 sięgają 1981 roku, kiedy to wprowadzono model DT 880. Były to pierwsze słuchawki głośnikowe, które charakteryzowały się takim samym poziomem wykonania jak elektrostaty. W 1985 roku wprowadzono DT 770 i 990, jednocześnie rozróżniono słuchawki typu zamkniętego (DT 770), półotwartego (DT 880) i otwartego (DT 990). W pierwszej konstrukcji tych modeli zastosowano plastikowy pałąk, który nie wytrzymywał codziennego użytkowania. Dlatego też około 1990 roku wypuszczono na rynek ulepszony model profesjonalny, ze stalowym pałąkiem, aluminiowymi wspornikami pałąka i wytrzymałymi nausznikami z tworzywa ABS. Od tego czasu cała seria PRO odniosła prawdziwy sukces. Zostały one sprzedane w ogromnych ilościach profesjonalistom z branży, od studiów nagraniowych po stacje telewizyjne, a nawet do zwykłego słuchania muzyki w domu.

Aby uczcić 88 rocznicę powstania firmy w 2012 roku, DT 770 PRO Limited Edition został wydany w limitowanych edycjach. Jak podaje producent, jego sukces spowodował, że zdecydowano się na standardową produkcję tej wersji w impedancji 32 Ohm. Tak więc modele 80- i 250-omowe pozostają do użytku w studiu i na biurku, podczas gdy model 32-omowy zostaje dodany do użytku mobilnego i w terenie w 2013 roku.

Profesjonalne słuchawki Beyerdynamic liczą obecnie wiele różnych modeli. Oferta zestawów słuchawkowych i ich różnych modyfikacji jest nie mniejsza. Przy wyborze słuchawek należy jasno określić, jakie zadania mają spełniać. W przypadku słuchawek otwartych/półotwartych znacznie łatwiej jest zapewnić naturalny dźwięk i długotrwały komfort dzięki lepszej wentylacji. W przypadku słuchawek zamkniętych zakres zastosowań jest jeszcze szerszy.

Zauważyliśmy już, że wszystkie te nazwy - słuchawki otwarte, półzamknięte, zamknięte - mają głównie charakter marketingowy i mogą być mylące. W rzeczywistości układ akustyczny we wszystkich trzech modelach Beyerdynamic jest taki sam. DT770 PRO nie jest całkowicie zamknięty w dosłownym tego słowa znaczeniu. Nadal wykorzystuje układ FI do redukcji zniekształceń i wzmocnienia głośnika niskotonowego. Są też duże, miękkie poduszki nauszne dla większego komfortu. Tak więc dźwięk nadal płynie ze świata zewnętrznego do uszu słuchacza, jak również ze słuchawek do otoczenia. DT770 PRO to zdecydowany kompromis między izolacją akustyczną a jakością dźwięku na korzyść jakości, a nie izolacji akustycznej! Tylko specjalny wariant DT 770 M jest w pełni izolowany akustycznie. Są inne modele słuchawek, w których wygłuszenie jest priorytetem.

Oto co pisze producent: Beyerdynamic DT 770 PRO to dynamiczne słuchawki typu zamkniętego przeznaczone do odpowiedzialnego słuchania muzyki i monitorowania dźwięku. Kabel single-ended sprawia, że słuchawki są wygodne w użytkowaniu. Miękkie poduszki nauszne pozwalają na wygodne korzystanie z DT 770 PRO przez dłuższy czas.

Słuchawki zostały wyprodukowane w Niemczech. Trzeba zauważyć, że konstrukcja jest skierowana do głów i uszu o normalnych i dużych europejskich rozmiarach - to ważna cecha, na którą japońscy producenci słuchawek nie zawsze zwracają należytą uwagę. Wszystkie elementy nośne konstrukcji wykonane są ze stali i budzą zaufanie. Poduszki nauszne są wyjmowane do czyszczenia. Według niektórych doniesień, można je nawet delikatnie prać. Poduszka pałąka jest odpinana, ale jest solidnie zabezpieczona czterema guzikami. Zarówno poduszki nauszne, jak i poduszkę można w przyszłości wymienić - w katalogu producenta znajduje się numer części i wskazana jest opcja zamówienia. Jednak wszystkie części wydają się być niezawodne i trwałe.

Dźwięk

Dźwięk wszystkich słuchawek Beyerdynamic DT 770 PRO/ DT 880 PRO i DT 990 PRO można określić jako wysokiej jakości. DT770 PRO brzmi dość podobnie do DT 990 PRO. Jest niewielka różnica w szczegółowości i panoramie stereo na korzyść starszego modelu, ale charakter brzmienia jest taki sam - rozpoznawalna sygnatura serii Beyerdynamic PRO. Jakość dźwięku jest znakomita - po słuchawkach zamkniętych, jakimi są DT770 PRO, nie spodziewalibyśmy się tak dobrego brzmienia, biorąc pod uwagę ich niską cenę. Łatwo zauważyć, dlaczego 770 jest tak popularny. Nawet przy całej krytyce nie ma wątpliwości, że jest to model w 100% profesjonalny, nadający się do niemal każdego zastosowania.

Otwarte słuchawki DT 990 PRO wymagają absolutnej ciszy w pomieszczeniu, półotwarte DT 880 PRO dają trochę swobody, ale zamknięte DT770 PRO są prawdziwie uniwersalne, a do tego najtańsze. Jeśli jednak nie potrzebujesz w ogóle wygłuszenia, to model zamknięty nadal ustępuje komfortem i dźwiękiem modelowi otwartemu. Przewidywalnie jednak powtarzamy. Nie ma jednak dużej różnicy w dźwięku między 80 omami a 250 omami. Jeśli masz sprzęt wysokiej jakości, lepiej jest preferować model 250 Ohm. Jednocześnie 80 ohm są bardziej uniwersalne i można je podłączyć do telefonu komórkowego lub zwykłej karty dźwiękowej.

Czy modele 770 PRO / 880 PRO / 990 PRO wymagają oddzielnego wzmacniacza słuchawkowego? Absolutnie. Nie uganiaj się za sakralnymi urządzeniami wysokiej klasy w osobnej obudowie, z lampami i złoceniami, bo zapłacisz głównie za zewnętrzne atrybuty. Zaimplementowanie nawet dobrej jakości wzmacniacza słuchawkowego nie kosztuje dziś u producentów wiele. Czy wyjście słuchawkowe w profesjonalnym interfejsie dźwiękowym wystarczy? W większości przypadków tak. Jeśli kupujesz słuchawki raczej do domu niż do pracy, dobry wzmacniacz słuchawkowy również spełni swoją rolę, zwłaszcza w przypadku modeli słuchawek 250-omowych. Poprawi się efektywność reakcji i ataku basu, a także zagwarantowane jest, że nie będzie zwisów prądowych i napięciowych.

Chociaż wysoki atak i autentyczność barwy średnich tonów sprawiają, że profesjonalne zastosowanie jest uzasadnione, nie zalecalibyśmy polegania na jakichkolwiek słuchawkach przy miksowaniu lub pracy nad barwą. Nawet najdroższe i najbardziej wyrafinowane słuchawki nie są minimalnym substytutem dla monitorów szerokopasmowych.

Wnioski

Potwierdzamy ogólną opinię profesjonalistów, że Beyerdynamic DT 770 PRO to udane słuchawki. Jest to niezawodny i bezpretensjonalny instrument do codziennego użytku. Mimo to słuchawki mają dość niską czułość i najlepiej brzmią z mocnym wzmacniaczem przeznaczonym do obciążeń o wysokiej impedancji. Dla tych, którzy nie potrzebują wyrównywania sybilantnych wokali i szukają artefaktów gramofonowych, DT 880 PRO może być bardziej odpowiedni, grawitując w stronę Hi-Fi, a także mając najbardziej komfortowe brzmienie ze wszystkich modeli PRO. Jest to jednak również najdroższe rozwiązanie.

DT 770 PRO to "robotniczo-chłopska" zamknięta wersja otwartego DT 990 PRO. Te dwa modele pojawiły się w tym samym czasie, więc nie dziwi fakt, że są bardzo podobne w brzmieniu. To, co wybierzesz, zależy wyłącznie od środowiska odsłuchowego. Jeśli możesz słuchać w cichym otoczeniu, DT 990 PRO. Jeśli zależy Ci na wszechstronności, to DT 770 PRO. Jeśli warunki są jeszcze bardziej specyficzne, poszukaj specjalnych modeli o zwiększonej izolacji akustycznej.