Pomiar możliwości audio telefonu Xiaomi Redmi 6A

Ten materiał nie zawiera szczegółowej listy wszystkich funkcji nowoczesnego telefonu Xiaomi; od tego są bardziej utalentowani i pracowici fani systemu Android. Interesowały mnie przede wszystkim możliwości tego przedmiotu jako odtwarzacza audio.

Istnieje procedura określania maksymalnego napięcia wyjściowego. W tym celu należy odtworzyć cyfrowo nagraną sinusoidę o częstotliwości 1 kHz przy 0 dB (tzn. na maksimum). Po dziesięciokrotnym odepchnięciu natrętnych ostrzeżeń systemu operacyjnego o uszkodzeniu słuchu (!) udało mi się przesunąć suwak głośności Redmi 6A na maksimum. A wszystko po to, aby uzyskać napięcie 0,525 V! Jest ono prawie o połowę słabsze od wyjścia mini-jack w dowolnym produkcie firmy Apple. Zmierzmy moc wyjściową pod obciążeniem.

Teraz dominacja drogich i tanich akcesoriów hi-fi do smartfonów staje się jasna. To, co mamy przed sobą, to typowy android o słabej kości. Sytuację pogarsza fakt, że stopień wyjściowy Xiaomi Redmi 6A okazał się mieć dość wysoką (około 14-15 omów) impedancję wyjściową, co oznacza, że kompatybilność ze słuchawkami o niskiej impedancji będzie wątpliwa. Widać to w tabeli pomiarowej - przy obciążeniu 16 omów poziom szumów wzrasta. Możemy polegać jedynie na modelach 32-omowych o wysokiej (ponad 110dB) czułości. Dlatego, aby słuchać muzyki, należy zwiększyć głośność do maksimum.

Można jednak powiedzieć, że to już koniec narzekań na Xiaomi Redmi 6A. Poziom zniekształceń pozostaje niski i nie ma chropowatych krawędzi.

Kolejna kwestia, może nie tak kluczowa, ale wciąż warta poznania dla fanów muzyki w 24 bitach. Wbudowany odtwarzacz przelicza taki sygnał na 16 bitów i w związku z tym dwukrotnie zwiększa zniekształcenia. Dlatego w telefonie Xiaomi Redmi 6A lepiej jest używać zwykłej zawartości 16/44. Przy okazji, wszystkie pomiary zostały wykonane przy obciążeniu 16- i 32-omowym.