Recenzja przetwornika cyfrowo-analogowego Musical Fidelity V-DAC II USB.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że przetworniki DAC USB są obecnie jednymi z najbardziej pożądanych urządzeń na rynku hi-fi. Do nasycenia tego segmentu jest jeszcze bardzo daleko, a wiele firm tworzy takie urządzenia - od stosunkowo niedrogich modeli, po sprzęt z wyższej półki z odpowiednią ceną.


Asynchroniczne wejście USBPrzetwornik cyfrowo-analogowy V-DAC II renomowanej brytyjskiej firmy Musical Fidelity można zaliczyć do przystępnych cenowo urządzeń tej klasy. Mimo to urządzenie wygląda solidnie, jest umieszczone w całkowicie metalowej obudowie i wyposażone w dobrej jakości złącza. Warto zauważyć, że ta "druga" modyfikacja V-DAC-a wygląda znacznie ładniej niż jego poprzednik, jednak USB-DAC nie jest urządzeniem, które należy trzymać na widoku. Nie ma żadnych elementów sterujących poza przełącznikiem wejść cyfrowych, a V-DAC II w pełni spełnia zasadę "podłącz i zapomnij".

Konwerter cyfrowo-analogowy posiada wejścia cyfrowe (optyczne i elektryczne) oraz złącze USB do podłączenia komputera. V-DAC II potrafi obsługiwać sygnały cyfrowe o rozdzielczości 192 kHz/24 bitrate, więc w internecie można jeszcze znaleźć jakieś nagrania muzyczne o takiej rozdzielczości, choć nie ma ich zbyt wiele.

Konwerter wykorzystuje przetwornik Burr Brown 1796 DAC, a jakość bazy komponentów i montażu PCB jest bardzo wysoka. Układ V-DAC II dokonuje również oversamplingu wejściowego strumienia cyfrowego do 192kHz/24-bitów, co teoretycznie powinno zmniejszyć zniekształcenia nieliniowe i poprawić dokładność sygnałów niskopoziomowych.

Głównym wyróżnikiem tego konwertera jest asynchroniczny odbiór danych z portu USB. Oznacza to, że główny oscylator w DAC-u jest wykorzystywany do przewijania danych odbieranych z komputera, a poziom jittera będzie minimalny.

V-DAC II ma tylko analogowe wyjście stereo, nie można go więc wykorzystać jako konwertera USB-SPDIF. Na pierwszy rzut oka umieszczenie złącz po obu stronach konwertera wygląda mało atrakcyjnie, ale w rzeczywistości jest całkiem logiczne - płytka została zaprojektowana z myślą o jak najkrótszych obwodach sygnałowych, które w tym przypadku przechodzą przez nią "na wylot" - od wejść do wyjść.

Przetwornik C/A zasilany jest przez standardowy, zewnętrzny zasilacz 12V, a V-DAC II może być rozbudowany o bardziej zaawansowany V-PSU II, aby pomieścić do trzech produktów Musical Fidelity z serii V II.

Po podłączeniu do komputera PC, V-DAC II jest rozpoznawany przez system Windows jako standardowe urządzenie audio (zewnętrzna karta dźwiękowa) i nie są wymagane żadne dodatkowe sterowniki. Odpowiednio, konwerter odtworzy każdy plik audio uruchomiony na odtwarzaczu programowym i nie ma dla niego żadnych ograniczeń formatu.

Jakość dźwięku Musical Fidelity V-DAC II jest bardzo przyjemna - komfortowa, z wyrazistymi, lekko zaakcentowanymi średnimi częstotliwościami oraz dość głębokim, wyraźnym i dobrze rozwiniętym basem. Konwerter od razu pozwala "poczuć różnicę" między MP3 a FLAC (WAV), co wskazuje również na wysoki poziom szczegółowości, a także szeroki zakres dynamiczny DAC-a.

Podczas odtwarzania wysokiej jakości "wyprodukowanych" plików (użyliśmy plików FLAC, nagranych własnoręcznie z markowych płyt testowych), dźwięk DAC-a zbliża się do jakości dźwięku wysokiej klasy odtwarzacza CD. Być może można odnotować jedynie pewien brak najdrobniejszych szczegółów sceny dźwiękowej, a także jej niewystarczającą głębię przy odtwarzaniu muzyki symfonicznej. Jednak podczas słuchania nowoczesnej muzyki elektronicznej lub akustycznej muzyki instrumentalnej, jakość dźwięku z Musical Fidelity V-DAC II była praktycznie bez zarzutu.

Musical Fidelity V-DAC II:

  • Metalowa obudowa.

Musical Fidelity V-DAC II USB DAC
Cena orientacyjna, UAH: 3260

Specyfikacja Musical Fidelity V-DAC II:

DAC: 24 bity/192 kHz
Roboczy zakres częstotliwości: 20 Hz - 20 kHz (+/- 0,1 dB)
Wejścia: cyfrowe (optyczne, elektryczne), USB
Wyjścia: Stereofoniczne analogowe

Wyjścia:

Projekt - 8
Funkcje - 8
Wygoda - 9
Wykonanie - 9
Jakość/cena - 9

Pros:

  • Dobry dźwięk po podłączeniu do komputera.
  • Łatwa konfiguracja.

Cons:

  • Konstrukcja użytkowa.

Wniosek
Skuteczny i stosunkowo niedrogi sposób na przekształcenie dowolnego komputera w wysokiej jakości odtwarzacz audio. Polecamy spróbować!