Urbanears Plattan ADV Wireless vs Sony MDR-ZX220BT vs Philips SHB9250 | Porównanie słuchawek

Kiedy otrzymałem paczkę z tymi słuchawkami, od razu plus minus oszacowałem, że są to praktycznie te same modele i poza wyglądem nie znalazłbym żadnych szczególnych różnic. Jak się jednak okazało, nie jest to takie proste - wybór najlepszego pretendenta w kategorii średniej ceny okazał się dość trudny.

Pakiet

W przypadku słuchawek sytuacja z opakowaniem jest niemal identyczna - wszędzie znajdziemy kabel do ładowania i dokumentację. W pudełku Urbanears Plattan ADV Wireless i Philips SHB9250 znajduje się również kabel mini-jack 3,5 mm do słuchania muzyki w trybie przewodowym. Wraz z Plattanem przychodzi duży stylowy plakat z modelami słuchawek. Nigdzie nie ma etui ani żadnych innych akcesoriów, co w zasadzie jest dość dziwne, bo takie rzeczy w słuchawkach bezprzewodowych za 100 dolarów już mogą być. Jeśli weźmiemy pod uwagę również wygląd pudełka, to Urbanears jest tutaj zdecydowanym zwycięzcą, ponieważ to właśnie Plattan ADV Wireless dostarczany jest w najbardziej schludnym i ładnym pudełku.

Projektowanie, materiały

Patrząc na Urbanears od razu się człowiek zakochuje - takie swobodne i seksowne. Ale gdy się go dotyka, łapie się chagry na koszt nieszczególnie wysokiej jakości plastiku. Marshall Major II Bluetooth jest daleki od jakości, ale cena też jest niższa. A tak w ogóle to Plattan ADV Wireless są najładniejszymi słuchawkami w teście.

Również materiałowa opaska na głowę, którą można zdjąć i wyprać, jest jedną z zalet tego modelu.

Philips SHB9250 jest na odwrót - ma materiały wysokiej jakości, ale ma kiepski wygląd. Pałąk i poduszki nauszne wykonane są ze skóry, a na zewnętrznej stronie miseczek metalowy łuk i powłoka soft touch, ale czegoś im brakuje.

Zdecydowanym outsiderem pod względem wyglądu jest Sony ZX220BT. Tutaj mamy zarówno niedrogi plastik, jak i nie robią one wrażenia z wyglądu. Niektórym mogą się podobać błyszczące miski, ale z praktycznego punktu widzenia takie rozwiązanie nie jest najlepsze - szybko pojawią się zarysowania. Opaska jest plastikowa, bez żadnych miękkich elementów. Skórzane poduszki na uszy, co warto zaznaczyć, nie są najlepsze, nasi konkurenci mają lepsze.

Ergonomia

Najwygodniejszymi słuchawkami w teście są Philips SHB9250. Naprawdę dobrze układają się na głowie, nie powodując prawie żadnego dyskomfortu przy dłuższym słuchaniu, ale przegrywają pod względem utrwalenia na głowie z Urbanearsami.

Plattan ADV Wireless biorą swoje żelazne umocowanie, które przetestowałem podczas joggingu i na siłowni za różnymi sprzętami. Ale Urbanears mają też wadę, która również polega na tym samym żelaznym umocowaniu - mocno uciskają uszy. Trzeba więc będzie się do tego przyzwyczaić. Składana konstrukcja, swoją drogą, jest tylko w Urbanears, co może się przydać w transporcie.

Do Sony MDR-ZX220BT nie można mieć szczególnych zastrzeżeń, ale nie są one tak przyjemne w noszeniu jak inne słuchawki z testu.

Kontrole

Urbanears Plattan ADV Wireless i Philips SHB9250 mają identyczne sterowanie dotykowe na prawej filiżance. Ktoś podebrał coś z Parrota - ale nie mam nic przeciwko temu, bo działa doskonale. Trzeba więc przeciągnąć palcem w górę, aby zwiększyć głośność, przeciągnąć w dół, aby zmniejszyć, przeciągnąć w lewo lub w prawo, aby przełączyć utwory.

Aby odebrać połączenie oraz rozpocząć/zatrzymać odtwarzanie wystarczy stuknąć w kubek. Jednak ze względu na gumowaną powłokę w Philipsie przejechanie palcem po kubku nie jest szczególnie przyjemne. Podobne działania w Urbanears Plattan ADV Wireless są znacznie przyjemniejsze ze względu na to, że tam zewnętrzna część kubków wykonana jest ze zwykłego matowego plastiku.

Sony również było tutaj outsiderem, oferując nam jedynie przyciskowe sterowanie, bez żadnych dotykowych bajerów. Ale przyciski są umieszczone w intuicyjnych miejscach i łatwo je wcisnąć.

Funkcjonalność

Pod względem funkcjonalności najbardziej progresywne były Urbanears, które działają na kablu i na Bluetooth, a także mogą powielać sygnał do dowolnych drugich słuchawek przewodowych.

Na drugim miejscu są Philips SHB9250, które działają przez Bluetooth i kabel, a także mają do dyspozycji NFC. Również Philips SHB9250 posiada przycisk odpowiedzialny za zmianę wbudowanego equalizera, pozostali przedstawiciele testu takiej funkcjonalności nie posiadają.

Twór Sony również nie wyróżnia się tutaj niczym szczególnym - jest tylko łączność Bluetooth i znacznik NFC. Żaden z modeli w teście nie obsługuje aptX, co warto mieć na uwadze.

Dźwięk

Najbardziej wszystkożerny i łagodny jest Urbanears Plattan ADV Wireless. Dźwięk jest tu "duży" i obszerny, szczegóły są dostarczane do uszu pewnie i dość czysto. Jak na bezprzewodowe słuchawki tej klasy nie można mieć szczególnych pretensji - model ten gra na równi z droższym Marshall Major II Bluetooth, jeśli nie nieco lepiej. Podobają mi się nienachalne wysokie częstotliwości, które nie kapią na nerwy przy dłuższym słuchaniu.

Philips SHB9250 okazał się brudniejszy i dodawał nieco szumu do utworów. Mają jednak jaśniejszą panoramę stereo niż Urbanears, a sam dźwięk jest bardziej wyrównany, bez schodzenia do niskich częstotliwości.

Sony MDR-ZX220BT na pierwszy rzut oka wydają się bardzo, bardzo przyzwoitą parą słuchawek bezprzewodowych, ale w porównaniu z innymi modelami w teście przegrywają. Dźwięk Sony jest nieco piskliwy i monotonny, nie jest tak ciekawy jak w przypadku Philipsów i Urbanearów. Przy bliższym poznaniu nie będę jednak zbytnio beształ MDR-ZX220BT - przy codziennym słuchaniu można się przyzwyczaić do brzmienia. W rzeczywistości jest dobra scena dla tej klasy słuchawek i szczegółowość.

Mikrofon

Sony MDR-ZX220BT posiadają najlepszy mikrofon - charakteryzuje się on najwyższą jakością transmisji głosu, nawet w głośnym otoczeniu. Najbardziej rozczarowująca sytuacja jest z Philipsem, który z jakiegoś powodu wydaje irytujący pisk podczas nagrywania głosu. Urbanears ma przeciętny mikrofon, bez szczególnych wad i zalet.

Porównanie mikrofonów:

Autonomia

Jeśli chodzi o przeżywalność, to mamy następujące elementy:

- Urbanears Plattan ADV Wireless: 14 godzin

- Philips SHB9250: 16 godzin

- Sony MDR-ZX220BT: 8 godzin

Jak widać, sytuacja Urbanears i Philipsa jest podobna, ale Sony znów trafiło na podkładkę z lawy. Wyniki dotyczące czasu pracy na baterii są w pełni zgodne z zapewnieniami producenta podczas bezprzewodowego słuchania muzyki przy średniej głośności.

Koszt

W momencie pisania tego tekstu, za Urbanears żądali 2,799 UAH, za Philipsa 2,999 UAH, a za Sony 2,399 UAH. W zasadzie wiadomo dlaczego MDR-ZX220BT były najsłabsze w tym teście, po prostu mają najniższą cenę. Ale to do Ciebie należy decyzja - zapłacić więcej i dostać najwięcej, czy zaoszczędzić parę stówek i zaakceptować wady modelu.

Wniosek

Zwycięzcami we wszystkich aspektach są zasłużenie Urbanears Plattan ADV Wireless, a tuż za nimi Philips SHB9250. Sony MDR-ZX220BT są niestety outsiderem i potrafią przyciągnąć tylko ceną, ale we wszystkich innych aspektach słuchawki przegrywają z innymi modelami w teście.

Cechy

Urbanears Plattan ADV Wireless

Philips SHB9250

Sony MDR- ZX220BT

Pakiet produktów

4,5

4

3

Projektowanie, materiały

4,5

4

3

Ergonomia

4

4,5

3,5

Zarządzanie

5

4,5

3

Funkcjonalność

5

4,5

2,5

Dźwięk

4,5

4

3,5

Mikrofon

3,5

2,5

4,5

Autonomia

4

4,5

2,5

Koszt

4

3,5

5

Ogółem

4,3

4

3,4

Maxim Spivak

Specjalnie dla Portativ.ua